Nous construisons une école pour 500 enfants en Guinée / Bâtissons ensemble!
Je to již 16 let našeho působení v Guineji, v jedné z nejchudších zemí světa, kde se staráme o vzdělání, zdraví, jídlo a další potřeby zejména dětí v rámci projektu adopce na dálku. Díky vaší pomoci a díky aktivní spolupráci místních komunit jsme postavili již 7 škol, které umožňují vzdělávat se více než 3000 dětem.
.........................................................................................................................
Postavme ji společně ! Veřejná sbírka na účet: 2800829748/2010
.........................................................................................................................
Obyvatelé vesnice Menyi darovali pozemek, kde jsme zřídili vrt na pitnou vodu a začali stavět další školu. Místní lidé jsou připraveni ve stavbě pokračovat, chybí jim jen materiál. I s Tvou pomocí můžeme školu dokončit a dalších 500 dětí bude mít přístup k bezplatnému vzdělání.
Děti po vyučování ve škole v Menyi
Je to poprvé za dobu našeho působení, kdy vyhlašujeme veřejnou sbírku. Právě rozšíření školy je součástí dlouhodobého plánu, jehož cílem je pomoci obyvatelstvu k důstojným podmínkám pro život tak, aby byli soběstační a nezávislí na externí pomoci a zároveň se stali inspirací pro další komunity v řešení podobné situace.
Slavnostní otevření vrtu na pitnou vodu
Vesnice Menyi / Kindie / Guinea
Vesnice Menyi se nachází v oblasti Kindie, cca 160 km od hl. města Konakry. Žije zde přibližně 1 100 obyvatel, z nichž asi 700 tvoří děti do 18 let. Není zde rozvinutá téměř žádná infrastruktura, lidé nemají přístup k elektřině, zdrojem vody pro celou vesnici byla jedna povrchová studna a potok. Situace je stejná v přilehlých 13 vesnicích. Ve vzdálenějším okolí je pár škol, ale jejich kapacita je mnohonásobně překročena a úroveň vzdělávání velmi nízká. Stejně nepříznivá situace je i v přístupu k základnímu lékařskému ošetření.
Vladimír Rychtařík na návštěvě v Guineji
V roce 2006 zde byla dokončena stavba základní školy se třemi třídami, kabinetem, ředitelnou a toaletami. Podmínkou byla spolupráce místních obyvatel ve výstavbě. Písek a kamenivo sbírali obyvatelé v okolí a drtili je přímo na místě. Vodu potřebnou ke stavbě nanosili obyvatelé (především ženy) na svých hlavách z několik stovek metrů vzdáleného potoka. Výstavbu zajistilo učňovské středisko pod vedením jednoho mistra a mladí zedníci zde absolvovali praxi. Školu o třech třídách v současnosti navštěvuje 161 dětí, což je její maximální kapacita. Všem dětem je v Menyi poskytováno vzdělání bezplatně. Klademe důraz na další vzdělávání pedagogů a metodiku výchovy k nenásilí.
Stavba školy za pomoci místních obyvatel
Další fází projektu a velkou prioritou je rozšíření školy tak, aby mohla zajistit předškolní vzdělání, základní vzdělání (1.-6. Třída) a collee (7.-10. Třída). Více tříd znamená jistotu v zajištění návaznosti kvalitního vzdělání a dobré přípravy pro střední školu či vyučení se řemeslu. Místní lidé vnímají vzdělání jako krok k dalšímu rozvoji vesnice – lidé neodcházejí do velkoměst, naopak se usazují, vesnice se rozšiřuje, zlepšení hygienických návyků a následně úbytek souvisejících nemocí, širší možnosti zajištění obživy vlastní rodiny v dospělosti.
Běžný školní den ve škole v Menyi
Přístup k pitné vodě
Místní obyvatelé se zapojili i do realizace vrtu na pitnou vodu. Vrt je na lehkou mechanickou páku, a je tedy nezávislý na elektrické energii, která v oblasti není dostupná, a na pohonu na naftu, který je neekologický a nákladný. Byl inaugurován v roce 2013 a dnes slouží nejen obyvatelům vesnice Menyi, ale také mnoha dalším z okolních vesnic. Cílová skupina, které se celý projekt dotýká, čítá přibližně 1500 dospělých a 2500 dětí do 18 let ve 14 vesnicích. Vrt byl realizován díky sponzorskému daru jednoho z našich adoptivních rodičů, Vladimíra Rychtaříka.
Adoptivní rodič Vladimír Rychtařík
V budoucnu plánujeme elektrifikaci vesnice, vybudování zdravotního střediska, domova pro opuštěné děti, víceúčelového vzdělávacícho centra pro rozvoj řemesel a volnočasových aktivit pro děti a mládež, knihovny a jídelny.
.........................................................................................................................
Cílem projektu je pomoci místním lidem k důstojným podmínkám pro život tak, aby byli soběstační a nezávislí na externí pomoci a zároveň se stali inspirací pro další komunity v řešení podobné situace. Důraz spolupráce je kladen na zapojení místní komunity do plánování, rozhodování a realizace celkového projektu i jeho jednotlivých fází.
.........................................................................................................................
Vzdělání pomůže k větší soběstačnosti a pozvedne životní úroveň místích obyvatel. A díky přístupu k pitné vodě se zamezí zdravotním problémům z kontaminované vody a namáhavému nošení ze vzdálených zdrojů.
Táňa Bednářová, zakladatelka Wontanary a Koordinátorka rozvojových projektů