Skip to main content

<b> OSN: 2. října, Mezinárodní den nenásilí </b>

22.09.2008

Den nenásilí je akcí převážně mladých lidí, která vznikla na náš popud poté, co jsme se dozvěděli o vyhlášení 2.října Mezinárodním dnem nenásilí. Aktiviní nenásilí je pro nás určitou metodikou všech aktivit a způsobem života. Mnoho znás má s nenásilím vel

Den nenásilí je akcí převážně mladých lidí, která vznikla na náš popud poté, co jsme se dozvěděli o vyhlášení 2.října Mezinárodním dnem nenásilí. Aktiviní nenásilí je pro nás určitou metodikou všech aktivit a způsobem života. Mnoho znás má s nenásilím velmi dobré zkušenosti a právě proto si myslíme, že stojí za to o něm informovat další lidi. V budoucnu se chceme zasadit o začlenění aktivního nenásilí do školní výuky. Den nenásilí je zcela nevýdělečnou aktivitou, organizovanou s minimálními náklady. Jsme otevřeni dalším nápadům a možnostem, jak tuto akci vylepšit a rozšířit.

:: OSN: 2. října, Mezinárodní den nenásilí ::
18.06.2007 - Valné shromáždění OSN vyhlásilo 2. říjen Světovým dnem nenásilí. Datum připomíná výročí narození Mahátmy Gándhího, vůdce indického lidu v boji za nezávislost. Gándhí se svými názory a způsobem života stal hlavním inspirací pro hnutí za lidská práva a svobody po celém světě. Jeho filozofii nenásilného odporu následovali například Martin Luther King Jr. v USA či Nelson Mandela v Jihoafrické republice.

Rezoluci o vyhlášení dne nenásilí spojeného se dnem narození Gándhího podpořilo všech 192 členských států Valného shromáždění OSN. Indický ministr zahraničí Anand Sharma na Valném shromáždění v New Yorku připomněl, že myšlenka vyhlásit Světový den nenásilí byla poprvé vyslovena na mírové konferenci věnované Gándhího odkazu, která se konala na začátku roku 2007 v indické metropoli Dillí.

V oficiální zprávě vyzývá OSN všechny členské státy, aby na oslavu mezinárodního dne nenásilí 2. října uspořádali různé veřejné aktivity: „Gándhího poselství tolerance a bratrství se má šířit zejména mezi mladou generací tím, že se nenásilí stane součástí školní výuky “.

Humanisté připravují oslavy mezinárodního dne nenásilí na celém světě.

Podrobné informace: www.dennenasili.cz
Fotogalerie
Nejnovější články
Všechny zprávy ->