Proč je zdravotní fond tak důležitý 🚑
Věděli jste o tom, že Wontanara má zdravotní fond? Jestli ne, tak si určitě přečtěte tento článek. Dozvíte se v něm, co zdravotní fond přesně je, k čemu slouží, a jaký vliv má na život dětí z Programu adopce dětí na dálku v Guineji.
Jak už to bývá i u nás v Česku, i v Guineji se stane, že dítě onemocní nebo se mu přihodí nějaký úraz. Přesně pro tyto případy máme zdravotní fond. Jedná se o peníze, které využíváme, když se dozvíme od kolegů koordinátorů v Guineji, že některé z našich dětí onemocnělo nebo utrpělo úraz.
V Guineji totiž v podstatě neexistuje veřejné zdravotní pojištění. Zdravotní péče je navíc špatně dostupná a velmi drahá (o ceně zákroků níže). To samé se dá říct i o lécích a zdravotnickém materiálu. Pokud má tedy Guinejec nějaký zdravotní problém, musí veškeré výhrady na jeho léčbu platit z vlastní kapsy. Rodiny dětí v našem programu patří k těm chudším, proto se jim při neočekávaných situacích snažíme finančně pomoci.
V posledních měsících jsme obdrželi více žádostí o finanční podporu než obvykle. Pojďme si představit několik případů, při kterých jsme mohli dítěti pomoci prostředky ze zdravotního fondu a zachránit tak několika dětem život.
Mamaissata, Aïssatou a Aboubacar – operace slepého střeva
Operace apendicitidy neboli zánětu slepého střeva je u nás běžný takřka rutinní zákrok. Jeho vykonání je možné i v Guineji, důležité ale je, aby se na zánět přišlo včas. Jak dívky Mamaissita a Aïssatou, tak malý chlapec Aboubacar si operací prošli. Všechny tři se zdařily a pacienti se zotavili.
Zajímavostí operací v Guineji je, že vám doktoři na důkaz toho, že opravdu zákrok provedli, dají v sáčku tu část vašeho těla, kterou právě vyoperovali. Někdy se totiž stává, že si doktor naúčtuje částku za zákrok, který ani neprovedl. Bohužel i toto je realita zdravotní péče v rozvojové zemi.
Určitě vás zajímá cena vyoperování slepého střeva. Například koordinátorka Aboubacara zaplatila za operaci 240 €, v přepočtu 5 650 Kč. Částku jsme jí zpětně proplatili ze zdravotního fondu.
Boubacar – zlomenina kotníku
Sedmnáctiletý Boubacar si o Vánocích při dopravní nehodě zlomil kost v kotníku a následně byl doma upoután na lůžko. Přes noc ho trápily silné bolesti. Po návštěvě kliniky doktoři navrhli chirurgický zákrok. Cenu za celkovou léčbu určili na 20 680 000 guinejských franků – astronomických 54 000 Kč! Pokud by chlapec operaci nepodstoupil, hrozilo, že bude mít trvalé následky, do konce života by kulhal. Nemohl by tak běhat nebo hrát s ostatními vrstevníky fotbal.
Wontanara ve spolupráci s guinejskými kolegy poskytla finanční prostředky ze zdravotního fondu a Boubacarova operace se vydařila. Pokud by k ní nedošlo, ošetřující lékař se obával možné gangrény a následné amputace nohy.
Jedna rodina dva šťastné konce
Dvě z dětí, které jsme vám dnes představili jsou příbuzní. Aïssatou s Boubacarem mají společnou babičku. Pokud by nebylo zdravotního fondu Wontanary, stěží by rodina dokázala sehnat dostatek prostředků na operaci slepého střeva dívky a kotníku chlapce.
Bohužel ne všechny případy končí šťastně. Dívka Aminata Sylla, které by v červenci bylo deset let, po náhlé a závažné nemoci 5. února 2023 zemřela. Příčina není známá. Jednoho dne šla dívka se sestrou k slepému ramenu řeky. Potom, co se vrátily, si Aminata stěžovala na bolest v chodidle. Přes noc nespala a poté onemocněla. Přidala se vysoká horečka a tu malá dívka bohužel nepřemohla.
Jak je z popsaných příběhů zřejmé, lidé v Guineji nutně potřebují pomoci, když jde o zdravotní péči. I vy můžete přispět do zdravotního fondu, má to smysl!
Wontanara zdravotní fond - 82262329/0800 ČS, variabilní symbol: 20022.
Všem, kteří jste v minulosti přispěli nebo přispějete v budoucnu děkujeme. Nesmírně si toho vážíme!