Skip to main content

Povolební nepokoje v Keni

30.01.2008

- co se v této zemi vlastně stalo?

Keňa – jedna z mála afrických zemí, kam ročně jezdí až na dva miliony turistů, je zmítána nepokoji, které vypukly po prezidentských a místních volbách z 27. prosince 2007. Poprvé v historii samostatn

Po těchto volbách usedl do prezidentského křesla Mwai Kibaki ze Strany národní jednoty, který založil svoji kampaň na zdůrazňování ekonomického růstu za jeho první volební období od roku 2002, ale zároveň byl kritizován za nedostatečný boj z korupcí. Výsledky voleb napadl opoziční kandidát Raila Odinga z Pomerančového demokratického hnutí a označil je za zmanipulované. To potvrdila i Evropská unie, která uvedla, že podle pozorovatelů nebyla v Keni dodržena mezinárodně uznávaná pravidla a výsledek hlasování by měl být přezkoumán. ‘Vyhodnocení voleb na nás nepůsobilo spolehlivým dojmem,’ řekl zmocněnec EU Alexander Lambsdorff. Výsledky byly vyhlášeny až v neděli odpoledne a Kibaki několik hodin na to složil přísahu.

V reakci na volby vypukli nepokoje. Nejtvrdší boje se odehrávají na ulicích v Nairobi, slumu Kibera a severozápadně od hlavního města ve městě Kisumu. V současné době střety přerostly v etnické boje mezi dvěma nejpočetnějšími kmeny v Keni: Odingovi přívrženci patří vesměs ke kmeni Luo, zatímco Kibaki pochází z kmene Kikuju.

Vláda na nastalou situaci reagovala tím, že nechala zavřít všechna nezávislá keňská média a v některých částech země nařídila zákaz vycházení. ‘Policie hlásí pojízdnými reproduktory, že lidé pohybující se venku budou zastřeleni,’ citovala agentura Reuters taxikáře Argwingse Oderu. Byly také posílené policejní jednotky, které mají podle vlády udržovat klid, policisté však demonstrující davy rozhání slzným plynem a střílí do nich. Demonstranti ale nejsou jediným problémem, protože vzniklého chaosu využili zloději, kteří rabují obchody a vykrádají domy.

Raila Odinga se tři dny po vyhlášení výsledků voleb, obklopen svojí politickou stranou a aktivisty pokoušel prorazit si cestu do Uhuru Park v Nairobi, kde chtěl provést svoji vlastní inauguraci jako ‘prezident lidu’. Avšak podle očitých svědků policie rozehnala dav pomocí slzného plynu, aby tak zabránila přístupu do Parku.

Nejméně třicet lidí, které se v obavách z povolebních násilností snažilo ukrýt v kostele v západokeňském městě Eldoret, bylo upáleno rozvášněným davem. Uvnitř byly schované především ženy s dětmi. Ve městě Kisumu proběhli násilné střety mezi policií a davem, který se snažil dostat se do centra města. Policejní jednotky zahájily palbu asi do 300 lidí. Na místě byla podle zahraničních agentur tři mrtvá těla, ale přesný počet objetí díky současné situaci není. Na druhé straně země v přístavním městě Mombasa probíhají boje mezi protestujícími lidmi a policií, několik lidí bylo zraněno. Aktivisté podporující opozičního kandidáta Odingu začali nosit bílé pásky a demonstrují při hlavních silnicích vedoucích do města.

Podle humanitárních organizací si povolební nepokoje vyžádali už na 800 obětí. Většinu mrtvých mají na svědomí šarvátky mezi dvěma etnickými skupinami v zemi. Další mrtvé si vyžádaly také střety policistů s demonstranty nebo rabování. Stovky členů kmene Kikuju, uprchly podle keňské vlády do sousední Ugandy a na třičtvrtě milionu Keňanů, kteří odešli ze svých domovů, přebývají v provizorních utečeneckých táborech. Další se skrývají v kostelech, na policejních stanicích a ve školách, avšak i tato místa se stávají terčem útoků.

Ani situace v utečeneckých táborech není dobrá, uprchlíci zde mají málo potravin a chybějí léky a přikrývky. Několik dětí kvůli nedostatku potravin, vody nebo léků zemřelo. ‘Lidé musejí pít závadnou vodu, a riskují tak vznik infekčních onemocnění,’ řekl Wubeshet Woldermariam ze zdravotnické organizace Merlin.

V rámci Světového programu pro výživu vyrazily do oblastí na západě země desítky kamionů, které by měly zajistit základní potřeby až pro 100 tisíc obyvatel. Bohužel byly zaznamenány případy, kdy konvoje s humanitární pomocí byly přepadeny. Ani lidé ve městech na tom nejsou se základními potřebami dobře. Díky rabování a špatnému zásobování obchodů docházejí potraviny a léky.

Prezident Mwai Kibaki a opoziční vůdce Raila Odinga jsou pod velkým mezinárodním tlakem, aby dospěli k dohodě. O pomoc při společném setkání se snažil i Kofi Anan, který dnes upozorňuje na stálé porušování lidských práv v zemi a vyzývá mezinárodní společenství k tomu, aby věnovalo této zemi více pozornosti.

Britský premiér Gordon Brown navrhuje, aby se v bývalé britské kolonii konaly nové volby. Nejen pro Británii, ale pro celý západní svět je stabilita v Keni důležitá například kvůli strategické poloze země, která hraničí s neklidným Súdánem a Somálskem. Až dosud byla Keňa považována v rámci Afriky za stabilní a relativně bezpečnou zemi. Nestabilní Keňa znamená nestabilitu celé východní Afriky.
Fotogalerie
Nejnovější články
Všechny zprávy ->