Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani
15. ročník (nejen) divadelních setkání
Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani
18. - 25. května 2019
Praha-Brno-Hradec Králové-Malovice
Festival je součástí Týdne Afriky 2019 pořádaného MZV ČR.
www.tvurci-afrika.simplesite.com
www.facebook.com/tvurciafrika/
PRAHA
sobota 18. května
13.00 – 19.00 Náměstí Václava Havla (piazzetta ND)
BENSO či-li AFRIKA NA PIAZZETTĚ (zahájení festivalu)
Panafrická slavnost v srdci Prahy pro celou rodinu!
Již potřetí ožívá největší pražské tržiště s africkými řemeslnými výrobky, kulinářskými specialitami a bohatým kulturním programem: Aneboafro, TiDiTaDe, maghrebské tance Sahar, Ellen Makumbirofa (slam poetry), bubenické duo Papis Nyass a Mohamed Camara, Gilson Santana (ohňový rituál), módní přehlídka SIYA,zábavný kvíz Odboru států subsaharské Afriky MZV... a BENSO, tedy mír a pohoda.
Vstup volný.
neděle 19. května
19.30 Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33
CHARLES NOMWENDÉ TIENDREBEOGO: MEA CULPA (pražská premiéra) Sólová performance, propojující tradici afrických masek se současným fyzickým divadlem a moderním tancem.
Vstupné 250,- a 180,- Kč. Rezervace: www.nod.roxy.cz nebo www.GoOut.cz
Koncepce, režie, scénografie: Charles N. Tiendrebeogo
Umělecká supervize: Pavel Štourač
Dramaturgie: Charles N. Tiendrebeogo, Pavel Štourač
Masky: Collette Roy
Umělecká spolupráce: Anna Kuch
Hudba: Elia Moretti
Světelný design: Christoph Siegenthaler
Odborná spolupráce na maskách: Erhard Stiefel
Koprodukce: Divadlo Continuo (CZ), Accademia Teatro Dimitri (CH), Švestkový Dvůr, z.s. (CZ)
Produkce: Petr Hromek, ART Prometheus
Účinkuje: Charles N. Tiendrebeogo
Délka: 50 min.
Když ještě žili na této zemi, byli tito duchové velmi vlivní lidé a jejich životy byly vedeny nadměrnými ambicemi. Jaká by to ale byla spravedlnost a jak by si nyní měli zasloužit věčný odpočinek, kdyby vše, co se stalo, za co nesou odpovědnost a co stále poškozuje živé lidi na zemi, mělo upadnout v zapomnění? Od rozhodnutí k akci, od přítomnosti k minulosti, od života k smrti – v jakém rytmu bude tančit naše duše? Během jedné noci je strážce hřbitova donucen zapůjčit své tělo těmto neviditelným bytostem, které musí zvrátit svůj osud věčného zatracení a pokusit se dosáhnout vykoupení.
Autorský projekt Charlese Nomwendé Tiendrebeogo, který pochází z Burkina Faso, čerpá inspiraci z kořenů afrických kultur, jejích rituálů, hudby, příběhů, rytmů, barevnosti i všudypřítomné spirituality, která je kombinací původních přírodních náboženství a importovaných světových náboženských systémů. Na pozadí této reality vypráví Charles Nomwendé Tiendrebeogo příběh moderních dějin Afriky, protknutých krveprolitím, genocidou, korupcí a nekončícím krvavým bojem o moc. Autorem hudby a zvukové kompozice je Elia Moretti, který využil nahrávek reálných zvuků z každodenní reality města a přírody západoafrické země Burkina Faso.
pondělí 20. května
18.00 Kino 35, Štěpánská 35
KIBERA: PŘÍBĚH SLUMU (ČR, 2018, 86´)
Promítání dokumentu režiséra Martina Páva a debata s tvůrci.
Anglicky, svahilsky, s českými titulky. Ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou. Vstup volný.
Dokument odehrávající se v jednom z největších afrických slumů ukazuje, že i za kulisami z vlnitého plechu a hlíny se skrývají lidé, kteří chtějí měnit svůj svět k lepšímu.
Fotograf Don žije v keňském slumu Kibera a na svých fotkách se snaží zachytit ty lepší stránky svého domova. Snímek je postaven na jeho vyprávění, v němž představuje pestrou směsici lidí, kteří mají chuť a vůli postavit se nepřízni osudu a nehostinnému prostředí. Například učitelku Bentu, nakaženou virem HIV, která založila školku pro děti z HIV pozitivních rodin, nebo bývalého boxera Tankera, který učí děti sebeobranu ve své boxerské škole. Film českého režiséra Martina Páva přibližuje jedinečnou atmosféru chudinské čtvrti i ve chvílích, kdy ji narušují dramatické události spojené s prezidentskými volbami.
úterý 21.května
11.00 Kino 35, Štěpánská 35
SKVĚLÝ OSUD AMADOU HAMPATE BA
Divadelní představení a debata s tvůrci. Zadáno pro studenty.
13.00 FF UK, Divadelní věda (č. 408), Nám. J. Palacha 2
SEDJRO GIOVANNI HOUANSOU: SOUČASNÉ DIVADLO V BENINU
Seminář s beninským dramatikem. Vstup volný. Tlumočeno do češtiny.
19.00 Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13
SEDJRO G. HOUANSOU: NOTHING´S LAND (Les Inamovibles)
Migrace očima Afričana. Scénické čtení a debata s beninským laureátem Ceny RFI 2018.
Ochutnávka kulinářských specialit Aliance beninských občanů v ČR. Vstup volný. Tlumočeno do češtiny.
Překlad hry: Michal a Matylda Lázňovských.
Režie scénického čtení: Jiří Hajdyla.
O hře:
Malik se po několika letech života v zahraničí raději vrhá pod vlak, než aby zemřel hanbou, protože se vrací domů s prázdnýma rukama ... Lamine proti vůli své matky odchází do ciziny nelegální cestou. Když ho jeho „spolucestující“ hodí přes palubu, rozhodne se, že se vrátí. Při návratu však na něj čeká nemilé překvapení. V zemi nikoho, mezi „někde tam“ a „tady doma“, narazí na podivného převaděče Posta a jeho dceru, jejichž vůli podléhají všechny jeho naděje...
středa 22. května
20.00 Divadlo Archa, Na Poříčí 26, Praha 1
SKVĚLÝ OSUD AMADOU HAMPATE BA
Divadelně-hudební pocta významnému autorovi a mysliteli z Mali. Po představení debata s tvůrci.
Ve francouzštině, české titulky. Délka: 70 min.
Autor textu: Bernard Magnier
Režie: Hassane Kassi Kouyaté
Hrají: Habib Dembélé, Tom Diakité (zpěv a hudba)
Light design: Cyril Mulon
Kostýmy: Anuncia Blas
Produkce: Compagnie Deux Temps Trois Mouvements
„Když v Africe zemře stařec, je to, jako když vyhoří knihovna.“ To je Ta Věta, často citovaná, občas mylně přiřknutá ústní tradici, ale byl to právě Amadou Hampâté Bâ, který ji vyslovil v roce 1960 na zasedání UNESCO a od té doby je často uváděna v různých interpretacích.
Od dogonského útesu Bandiagara v Mali, kde se v roce 1900 narodil, po shromáždění UNESCO, prezidentské paláce, pracovny Francouzského institutu Černé Afriky v Dakaru, řečnické pulty mezinárodních konferencí, korespondenci s celým světem žádající o audienci v jeho bydlišti v Abidjanu až do konce jeho života v roce 1990, se Amadou Hampâté Bâ neustále obracel k velkému množství lidí. Mnohé variace jeho příběhů, vědeckými pracemi a doslovnými překlady počínaje a upravenými verzemi pro mládež konče, svědčí o jeho touze předávat, sdílet.
Byl hluboce spjat se svou tradiční kulturou a náboženstvím, jež nahlížel otevřeně, s tolerancí a empatií. Zvládl všechny literární žánry: mezi nimi samozřejmě příběhy a legendy, ale také vyprávění románová jako např. Wangrinův podivuhodný osud (vyšel česky v roce 1979 v Odeonu), básně (zvláště v jazyce Fulbů), eseje (Ježíš očima Muslima), knihy pro děti a konečně i dva díly jeho pamětí, publikovaných po jeho smrti, Amkoullel l’enfant peul a Oui mon Commandant.
V tomto svém díle je přesným historikem, člověkem oplývajícím humorem, vypravěčem, který zdatně balancuje mezi omezením psaného jazyka, aniž by ztratil nadšení a svobodu ústního projevu.
Jeho knihy jsou čtivé a protkané anekdotami, pikantními aforismy, jsou prosty těžkopádné didaktičnosti, představují skutečnou lekci života. A v neposlední řadě skrývají v sobě naléhavou aktuálnost. Jde tedy o skvělý osud člověka a velkého umělce, jemuž je vzdána čest. (Bernard Magnier)
čtvrtek 23. května
9.00 – 15.00 Černínský palác, Loretánské nám. 5
CREATIVE, INNOVATIVE AND PARTICIPATIVE AFRICA 3. ročník mezinárodní konference MZV ČR – Odbor států subsaharské Afriky - se silnou zahraniční účastí se zaměřuje na témata: SDGs a participace, investice do inovací a byznys v kultuře.
pátek 24. května
20.00 Divadlo Ponec, Hustitská 24A
ART&FACT (Martinik): NÁVRAT. BUĎ ZDRÁV, BRATŘE
BaToCu (ČR): GHANAIA
Současný tanec z Karibiku.
Host večera: Ghanaia v režii Moniky Rebcové, skladba Matthiase Schmitta pro marimbu inspirovaná ghanským antilopím tancem.
Po představení následuje debata s tvůrci (moderuje Vladimír Hulec, Taneční zóna). Ve francouzštině s tlumočením do češtiny.
Rezervace: 222 721 531, 724 123 882, ponec@tanecpraha.eu
Retour. (Návrat)
Salut mon frère(Buď zdráv, bratře)
Art&Fact (Martinik)
Choreografie a interpretace:
Jean-Hugues Miredin
Laurent Troudant
Retour (Návrat) je sólo Laurenta Troudanta ve společné choreografii s Jean-Huguesem Miredinem, jehož tématem je složitá problematika nejrůznějších odchodů a návratů.
Salut, mon frère (Buď zdráv, bratře) je duet Laurenta Troudanta a Jeana-Huguese Miredina, který je zároveň jeho choreografem. Představuje setkání dvou mužů tmavé barvy pleti, kteří jsou konfrontováni se svými zkušenostmi ze života v Evropě a vyvracejí předsudky a klišé, jež je kvůli jejich barvě kůže provázejí. Duet získal podporu Dánské umělecké rady a byl představen v dánském Roskilde. Zároveň také v hlavním městě Francouzské Guyany, Cayenne, na festivalu „Míšenecká taneční setkání“ či na prestižním Festivalu tance v Ouagadougou FIDO.
Obě choreografie mají za sebou i četná hostování v Evropě.
Taneční skupina Art&Fact patří k nejprogresivnějším tanečním formacím na Martiniku. V roce 2011 ji založili dva martiničtí tanečníci, Jean-Hugues Miredin a Laurent Troudant. Posláním Art&Fact je rozvíjet taneční umění nejen na Martiniku, ale i celých Antilách, zpřístupnit tanec co nejširší veřejnosti. Chtějí zviditelnit ty, na něž se mnohdy zapomíná, proto často spolupracují s netanečníky, mj. s imigranty, handicapovanými. Chtějí jejich příběhy přiblížit ostatním. Již od svého vzniku se skupina věnuje pojetí těla z hlediska vlastní identity. Ve svých dosavadních kreacích se zabývali tělem v pohybu, tématem návratu do rodné země, stereotypy vůči černošskému tělu, fyzickým rozměrem mužské intimity, obrazem těla ve společnosti.
Jean-Hugues Miredin je martinický tanečník, choreograf a pedagog. Před založením Art&Fact působil jako tanečník na volné noze. Zajímá ho kontaktní improvizace, využívá techniku Susan Klein, která ovlivnila mj. i Trishu Brown či Sashu Waltz, akcentuje hlubší pochopení těla a jeho plné využití jakožto celku. Inspirovala ho jóga. Působil v New Yorku, Římě, Dánsku. Se skupinou Moving Men hostoval ve Švýcarsku, Německu, Itálii, Holandsku, Polsku, Anglii a Rusku.
Ghanaia
Režie: Monika Rebcová
Choreografie a tančí: Linda Caridad Fernandéz Saéz a Raffael Del Busto
Hudba: Matthias Schmitt - Ghanaia
Marimba: Lukáš Brabec
Světelný design: Monika Rebcová
Ghanaia patří mezi nejfrekventovanější skladby pro marimbu. Choreografie tance Ghanaia je volně inspirována ghanským tancem Adowa, což je tzv. antilopí tanec. Tento tanec napodobuje skákající antilopu a tančí jej muži i ženy. Tanec Adowa umožňuje umělcům komunikovat své emoce a pocity prostřednictvím pohybu svých rukou a nohou. Podle populární legendy královna matka kmene Ashanti v jižní části Ghany nazvaná Abrewa Tuta, byla velmi nemocná. K jejímu vyléčení doporučil kouzelník obětovat antilopu. Antilopa ale snadno unikla bojovníkům pomocí rychlých nohou. Překvapení lovci antilopu napodobovali, a tím pomohli vytvořit tuto taneční kreaci.
sobota 25. května
10.00 – 20 00 Kampus Hybernská
DEN AFRIKY
Oslava mezinárodního Dne Afriky. Divadlo, hudba, debaty, dílny, přednášky, promítání, občerstvení a další překvapení pro všechny generace.
Ve spolupráci s FF UK, Humanitas Afrika, Českou Zemědělskou Univerzitou. Vstup zdarma.
HRADEC KRÁLOVÉ
středa 22. května
10.45 – 12.15 gymnázium Boženy Němcové
SEDJRO GIOVANNI HOUANSOU (Debata se studenty)
BRNO
sobota 18. května
10. 30 Divadlo Polárka, Malá scéna, Tučkova 34
JAK DĚTI ZACHRÁNILY MOTÝLY (česká premiéra)
Interaktivní pohádkové představení pro děti od tří let, inspirované africkou pohádkou. Dvě děti se nezaleknou nebezpečí. Společně s nimi můžeme pomoci nejen motýlům, ale i velkému ošklivému obrovi v jeho neštěstí.
Scénář a režie: Zoja Mikotová. Malá africká slavnost na závěr s brněnskou dívčí kapelou Spálený sušenky, inspirovanou rytmy a melodiemi Západní Afriky.
Rezervace: 770 142 638, zahorikova@divadlopolarka.cz
čtvrtek 23. května
17.00 Knihkupectví Academia, Náměstí Svobody 13
SEDJRO GIOVANNI HOUANSOU: NA DRUHÉ STRANĚ EXILU
Debata o literatuře, divadle a životě v Beninu s laureátem ceny rádia RFI za nejlepší frankofonní drama roku 2018.
Ve spolupráci s Alliance Française Brno a Ústavem románských jazyků a literatur Masarykovy univerzity. Tlumočeno do češtiny. Vstup volný.
MALOVICE
sobota 25. května
14.00 Švestkový dvůr, Malovice 35
DEN AFRIKY
Oslava afrického svátku s hudbou, pohádkami, tanečním workshopem Charlese N. Tiendrebéogo, bubenickým workshopem Tomáše Kerleho, africkým občerstvením a dalším. Informace: www.svestkovydvur.cz
Pořádá: Komba, z.s.
Finanční podpora: Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Velvyslanectví Francouzské republiky a Francouzský institut v Praze, nadace Život umělce
Spolupráce: Odbor států subsaharské Afriky MZV ČR, Česká rozvojová agentura, African culture and art, FF UK, Humanitas Afrika, Česká zemědělská univerzita, Ústav románských jazyků a literatur Masarykovy univerzity, Alliance Française Brno, Národní divadlo, DAMU, Divadlo Continuo, Divadlo Polárka, Divadlo Archa, Knihovna Václava Havla
Mediální partner: Divadelní noviny, Slovo, Taneční zóna, The Business Soirée, High Level Magazine
DĚKUJEME VŠEM!!!